Izložba donosi opis ratnog puta Specijalne jedinice policije PU ličko senjske Tigrova
U petak (30. rujna ) u suradnji Regionalnog kuba IPA-e ličko-senjske i Muzeja policije, u Pučkom otvorenom učilištu dr. Ante Starčević“ Gospić otvorena je izložba „Hrvatska policija u Domovinskom ratu – policija u obrani ličko-senjskog kraja“.
Svečanost otvorenja izložbe održana je uz brojne goste a kratke govore o izložbi održali su predsjednik Međunarodnog policijskog udruženja IPA-e Ličko-senjske Tomo Bukovac-Butina, voditeljica Službe za nakladničko-knjižničnu djelatnost i Muzej policije Helena Jelinek Mareljić, potpredsjednik IPA-e Unsko-sanskog kantona Bihać mr. Šero Družić i župan Ličko-senjske županije gospodin Ernest Petry koji je izložbu službeno proglasio otvorenom. Na izložbi je bio i izaslanik predsjednika IPA Hrvatske Sekcije, njezin potpredsjednik Zvonimir Vnučec iz Karlovca, gospićki župnik o. Anto Knežević, te jedini preživjeli policajac sa Žute Lokve Darko Murat.
Uslijedio je bogat program u kojem je gradski zbor „Vila Velebita“ iz Gospića izveo hrvatsku himnu i još nekoliko hrvatskih pjesama koje su uz zbor zapjevali i gosti izložbe a potom su se nazočnima pridružili članovi KUD-a „Kamen“ iz Benkovca u narodnim nošnjama ličkoga kraja koji su nastavili s pjevanjem autohtonih ličkih napjeva što su nazočni nagradili gromoglasnim pljeskom i oduševljenjem.
Na izložbi su postavljene ratne odore i oprema koju je koristila policija u Domovinskom ratu. Izložba donosi opis ratnog puta Specijalne jedinice policije PU ličko senjske Tigrova, te podsjeća na stradavanje četvorice redarstvenika u Žutoj Lokvi 1991. godine. Prisjećamo se i Velebitskih heroja stradalih na Velebitu tijekom Domovinskog rata, kao i svih poginulih policajaca PU ličko-senjske. Jedan dio izložbe posvećen je Akciji Plitvice i pogibije prvog hrvatskog redarstvenika „Josipa Jovića“.
Izložba će ostati otvorena mjesec dana do 31. listopada 2022. godine.
Svaki pripadnik MUP-a i bivši pripadnik s najmanje ( 5 ) godina radnog staža u MUP-u RH, a da nije nečasno otpušten, te umirovljenik MUP-a RH, bez razlike na rang, spol, rasu, boju kože, jezik ili vjerosipovjest, dragovoljno može postati član IPA-e učlanjujući se u jedan od regionalnih klubova registriranih u RH, uvažavajući regionalne principe organiziranosti IPA-e. Članom kluba postaje se dragovoljnim pristupanjem, na osnovu popunjavanja i potpisivanja pristupnice, te plaćanjem pristupnine i godišnje članarine. Svaki član kluba dobiva iskaznicu, te se nalazi u evidenciji članstva kluba koji vodi glavni tajnik.
Zašto postati član IPA ? IPA je jedino strukovno udruženje policajaca i zaposlenika MUP-a koje ima svjetske razmjere,IPA ima za cilj širenje prijateljstva među članovima na nacionalnoj i na svjetskoj razini, IPA je organizacija koja omogučava trajni spomen na pripadnost ovoj časnoj službi, IPA daje identitet pripadnosti policijskoj službi svojim umirovljenicima nakon odlaska u mirovinu, IPA trajno omugučava povezanost djelatnih i umirovljenih policajaca i ostalih zaposlenika MUP-a,IPA koristi simbole i suvenire s identičnim i prepoznatljivim detaljima u cijelom svijetu. „Služi kroz prijateljstvo – Servo per amikeco“